جهان ۵G نزدیک‎تر از آن چیزی است که فکر می‎کنید.

زندگی با آن چگونه خواهد بود؟

تکنولوژی ۵G قصد دارد زندگی ما را تغییر دهد به طوری که حتی نمی‎توانیم در این نقطه آن را تصور کنیم. برآوردهای فعلی حاکی از آن است که بین سال‎های ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۳۵، پیاده سازی ۵G، تنها به تولید ناخالص داخلی واقعی در جهان، معادل اقتصاد اندازه هند کمک خواهد کرد و در سال ۲۰۳۵، ارزش ۵G از ۲۲ میلیون شغل در سراسر جهان حمایت خواهد کرد و تولید اقتصادی را ۱۲٫۳ تریلیون دلار افزایش خواهد داد. بنابراین، بله، ۵G یک تکنولوژی بسیار بزرگ است، و همه از اپراتور‎ها گرفته تا سازندگان دستگاه‎هی مختلف علاقه مند به سوار شدن برقطار ۵G  در نزدیک ترین زمان ممکن هستند.

در ابتدا قرار بود تا ۵G تا سال ۲۰۲۰ در اختیار عموم قرار نگیرد، اما شرکت‎هایی که فن آوری‎های ۵G را توسعه می‎دهند تصمیم گرفتند که تاریخ دسترسی را به جلو بکشند و ما می‎توانیم نتیجه ی تلاش‎هایشان را در سال ۲۰۱۹ ببینیم. اخیرا ما درباره شرکت‎های مخابراتی اعلام کردیم که در حال آزمایش تکنولوژی ۵G هستند. در انگلستان، Vodafone و EE اعلام کرده‎اند که قصد دارند در شهرهای بریتانیا ۵G را امتحان کنند. و در طرف دیگر ماجرا، Verizon، AT&T، T-Mobile و Sprint مشتاقانه در حال برنامه‎ریزی برای آن هستند. در همین حال، تولیید کنندگان با عرضه‎ی اولین گوشی‎های ۵G  در سال ۲۰۱۹ به این مسیر می‎پیوندند.

 

یک روز از زندگی آینده

زنگ هشدار شما مانند همیشه در صبح به صدا در می‎آید. اما این زنگ هشدار باعث می‎شود که کتری آب جوش روشن شود و کارهای روزانه‎ی شما به حرکت درآید. همه چیز به سرعت در حال وصل شدن به یکدگر است. بعضی چیزها خیلی تغییر نخواهند کرد، اما هنگامی‎که خانه و محدوده شبکه وای‎فای خود را ترک می‎کنید، همه چیز به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. همه چیز از دانلود فیلم‎ها در کسری از ثانیه گرفته تا فعال کردن موج بعدی شهرهای هوشمند، با ۵G در دسترس خواهد بود. چیزها کارآمدتر، سریعتر و جالب‎تر خواهند بود. ۵G به عنوان یک رابط عمل می‎کند که همه چیز در زندگی ما را به هم متصل می‎کند.

برای اینکه همه چیز سریع‎تر و کارآمدتر باشد، کوالکام  در حال توسعه طول موج‎های مبتنی بر OFDM به عنوان بخشی از ۵G NR (New Radio) است که موجب اتصال داده‎های تخصصی بر اساس دستگاه می‎شود. بنابراین، یک دستگاه اینترنت چیزها طول موج بهینه تری را خواهد داشت، که متفاوت از طول موج یک گوشی است و به آن امکان می‎دهد که کارایی بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، داشتن دستگاه‎هایی که در سراسر طول موج‎های مختلف کار می‎کنند، همه چیز را سریع‎تر می‎کنند. در حال حاضر، باند‎هایی که ما برای داده‎های تلفن همراه استفاده می‎کنیم بسیار شلوغ هستند و شلوغ‎تر هم خواهند شد. هرچه دستگاه‎های بیشتری سعی در استفاده از شبکه کند، به همان اندازه سرعت کمتری در اختیار افراد خواهد بود. ۵G قصد دارد آن را تغییر دهد.

استفاده از انعطاف پذیری ۵G NR

در حال ترک خانه برای رفت و آمد روزانه خود هستید که یک ماشین در حال حرکت جلوی شما را سد می‎کند آن هم به صورت خودران. شما احتمالا با وسایل نقلیه خودران احساس راحتی بیشتری خواهید کرد، زیرا با استفاده از فناوری‎های ۵G، می‎دانید که وسیله نقلیه شما با وسایل نقلیه دیگر در جاده‎ها ارتباط برقرار خواهد کرد تا از تصادف جلوگیری شود. ماشین شما قادر خواهد بود تا با تکنولوژی جدیدی که امکان سنجش عدم وجود  دید را دارد، اطراف گوشه‎ها را ببیند. خودرو متوجه می‎شود که چند مایل جلوتر از آن یک انسداد وجود دارد و به صورت خودکار مسیر را تغییر می‎دهد تا از آن جلوگیری کند. ممکن است نگران باشید که در حالی که شما مشغول استفاده از اینترنت هستید، اتصال شما به شبکه ممکن است با اتصال ماشین تداخل پیدا کند، مانند همان چیزی که در مورد هواپیماها هشدار داده می‎شود، اما نگران نباشید.

V2X شامل انواع مختلف مسیرهای ارتباطی است که برای ایمن بودن اتوموبیل‎های خودران و حمل و نقل سریع‎تر و کارآمد‎تر به کار گرفته می‎شود.

واضح است که ۵G در طول چند دهه‎ی آینده زندگی ما را به نحو عمیقی تحت تاثیر قرار می‎دهد. و هیچکس، از جمله کوالکام، مطمئن نیست که چه نوآوری‎های جدیدی، از واقعیت جدیدی که ۵G به ما می‎دهد، متولد خواهد شد. ما شکی نداریم که چیزی جدید و هیجان انگیز خواهد بود که در پس پرده منتظر بوده تا فناوری مناسب در دسترس قرار گیرد و زندگی ما را تغییر دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *